Індустрія краси нікого не залишає байдужим. В теперішній час не можливо зустріти жінку без чарівної прикраси манікюру. Тому бажаючих опанувати це мистецтво багато. Кожен починаючий майстер стикається з проблемою підбору інструменту, бо ріжучий інструмент може не різати, а м’яти, під час дезінфекції ржавіти. Згідно вимогам санітарних норм інструмент необхідно після кожного використання дезінфікувати, очищати та стерилізувати:

Витяг з Державних санітарних правил та норм для перукарень різних типів ДСПІН 2.2.2.022-99.  

7. Санітарно-протиепідемічний режим. Вимоги до проведення перукарських робіт та правила особистої гігієни персоналу перукарень:

7.7. Інструменти після кожного використання підлягають обов’язковому знезаражуванню дезінфектантами, що мають позитивний висновок державної санітарно-гігієнічної експертизи, і наступній стерилізації. Для цього:

а) ножиці після використання необхідно дезінфікувати, механічно очищати, промивати проточною водою та стерилізувати;

б) інструменти і предмети з пластичних мас – щітки, гребні після використання необхідно дезінфікувати, механічно очищати і стерилізувати. Рекомендується застосування засобів, призначених для дезінфекції і стерилізації виробів з пластмаси;

в) інструменти для манікюру після використання необхідно дезінфікувати, механічно очищати, промивати проточною водою та стерилізувати;.

7.8. Інструменти повинні зберігатися в спеціально відведеному місці для інструментарію біля робочого місця або в особистій шафі майстра, що розташовується у побутовій кімнаті.

Стерилізувати ріжучий косметичний інструмент рекомендується хімічним методом ( ВИТЯГ із Наказу № 552 МОЗУ від 11.08.2014 року, розділ ІІІ, пункт 4, підпункт 1) «хімічний метод                                                                   стерилізації із застосуванням розчинів хімічних засобів (стерилянтів) застосовують у випадках стерилізації медичних виробів, у конструкції яких використовуються термолабільні матеріали, що унеможливлює використання інших методів стерилізації») тому, що висока температура шкодить ріжучій властивості інструменту.

    Магазини та інтернет надають дуже велику пропозицію різноманітних інструментів для манікюру. Зрозуміло, що якісні шабери, пушери, ножиці повинні бути виготовлені із якісного загартованого металу та якісно загострені. Головною складовою металу косметичного інструменту є залізо (Fe), але ножиці для кутикули із заліза не будуть різати. Вони будуть м’яти. Для ріжучої властивості та тривалості зберігання гостроти ріжучої кромки додається у сплав сталі вуглець (С), для стійкості проти ржавіння хром (Cr).  Залізо, вуглець та хром є головними складовими сталей, які мають високу ріжучу властивість, стійкість до ржавіння.

Враховуючи те, що косметичний інструмент контактує із шкірою та пошкодженою шкірою, він підлягає дезінфекції, передстерилізаційному очищенню та стерилізації. Інструмент із ріжучими кромками повинен зберігати ріжучі властивості та не ржавіти від контакту з хімічними речовинами. З цією метою виробники косметичного інструменту використовують медичну сталь. Але не кожна марка медичної сталі придатна для виготовлення ріжучого медичного інструменту (ГОСТ 19126, 5632). Якість ріжучого косметичного інструменту визначається твердістю, яка залежить від вмісту вуглецю (С = 0,3 – 1.2%) в складі сплаву сталі.  Щоб інструмент не ржавів до сплаву сталі додається хром (Cr = 12 – 20%). На поверхні інструменту формується  пасивуючий шар оксиду хрому, який запобігає ржавінню інструменту під час дезінфекції та стерилізації. Маркування сталі показує вміст головних добавок, а саме 40Х13: перші дві цифри 40 показують вміст вуглецю 0,4%, буква Х – хром, цифри 13 показують вміст хрому 13%.

Марки медичної сталі, з яких виробляють манікюрний інструмент:

Марки медичної сталі Вміст вуглецю, % Вміст хрому, % Твердість по Роквеллу (HRC) Якість ріжучого інструменту
40Х13 0,4 13 51 – 56 Висока якість ріжучої властивості та висока стійкість до ржавіння
30Х13 0,3 13 43 – 53 Середня якість ріжучої властивості та висока стійкість до ржавіння
20Х13 0,2 13 28 – 48 Висока стійкість до ржавіння, але не придатна для виготовлення ріжучого інструменту

Під час дезінфекції та передстерилізаційного очищення можливо пошкодження металу інструменту іржею. Щоб запобігти таким випадкам, треба зрозуміти, що таке іржа та від чого вона з’являється. Іржа (корозія) – це самоплинне руйнування металів від взаємодії з навколишнім середовищем. В результаті реакції заліза з киснем в присутності води або вологого повітря утворюються червоні оксиди: Fe2O3, FeO(OH), Fe(OH)3. Іржа є проникною для повітря і води, тому внутрішні шари заліза продовжують роз’їдатися. Крім кисню корозію можуть створювати кислоти, луги, спирти, бензин, хлор, сірководень та інші. Ржавіє будь-яка сталь, але звичайна (з чорного металу) швидше, а нержавіюча (з вмістом хрому) повільніше.  На поверхні нержавіючої сталі формується пасивуючий шар оксиду хрому, який не взаємодіє з розчинами кислот та лугів, запобігає контакту заліза з водою та киснем. Таким чином значно уповільнює руйнування металу. Медична сталь практично не ржавіє від контакту з повітрям, водою та речовинами, які мають нейтральний кислотно-лужний показник (водневий коефіцієнт рН = від 6 до 8).

Компанія «БІОЛОНГ» з Інститутом епідеміології та інфекційних хворіб ім. Л.В. Громашевського АМН України розробила спеціальні засоби для дезінфекції, передстерилізаційного очищення, а також стерилізації медичних та косметичних інструментів:

 • «БіоЛонг» Засіб дезінфекційний для дезінфекції перукарських, манікюрних, педікюрних та інших косметичних інструментів» призначений для дезінфекції, а також передстерилізаційного очищення косметичних інструментів.

 

 • «БіоЛонг» Засіб дезінфекційний для стерилізації перукарських, манікюрних, педікюрних та інших косметичних інструментів»  призначений для стерилізації косметичних інструментів.
 • «Спірітус» Засіб дезінфекційний шкірний антисептик призначений для швидкої дезінфекції медичних та косметичних інструментів.

Ці засоби мають водневий коефіцієнт рН = 7,5;  вони не пошкоджують інструмент із медичної сталі, який виготовлений без порушення технології виробництва та правил зберігання інструменту. 

     Дезінфекція косметичного інструменту призначена для видалення небезпечних мікробів. До особливо небезпечних та найбільш поширених мікроорганізмів, які контамінують на інструментах, відносяться: бактерії MRSA (метицилін-резистентний золотистий стафілокок), синьогнійна паличка, стрептокок; віріони гепатиту, герпесу, імунодефіциту; гриби роду Кандида, дерматофіти.

        Дезінфекцію інструменту треба виконувати у спеціально підготовленому місці, наприклад, робочий стіл. На поверхні стола не повинно бути ніяких предметів.   

        Дезінфекція повітря робочої зони виконується засобом БіоЛонг  за допомогою розпилювача. Розпорошення дрібнодисперсного аерозолю виконується рясно над поверхнею робочого столу.    

         Дезінфекція поверхні робочого столу виконується нанесенням рясного шару засобу БіоЛонг на поверхню столу та ретельно протирається серветкою, щоб не залишити ні одного клаптика поверхні без впливу дезінфікуючого засобу.

На столі розміщується тільки продезінфіковане обладнання:

 • Бокс 1 – для дезінфекції інструменту
 • Бокс 2 – для передстерилізаційного очищення
 • Бокс 3 –  для стерилізації інструменту
 • Лотки для косметичного інструменту
 • Склянка з засобом БіоЛонг та стерильним пінцетом
 • «БіоЛонг» для дезінфекції інструменту
 • «БіоЛонг» для стерилізації інструменту
 • Щітка
 • Набір для зберігання стерильного манікюрного приладдя

Перш ніж приступити до дезінфекції, потрібно провести гігієнічну обробку рук та надіти стерильні медичні рукавички.

Дезінфекція косметичного інструменту:                                                                                                 Косметичний інструмент повністю занурюється у дезінфекційний засіб БіоЛонг  у   боксі 1 для дезінфекції так, щоб його покривав шар дезінфектанту товщиною не менше одного сантиметру. Інструмент, який має порожнини або замкові елементи, занурюється у відкритому стані. Експозиція 5 хвилин.

Передстерилізаційне очищення:                                                                                                   Інструменти виймаються із боксу для дезінфекції, промиваються під проточною водою та занурюються у засіб БіоЛонг для дезінфекції інструменту в боксі 2 для передстерилізаційного очищення. Експозиція 1 хвилина. Кожний виріб очищується за допомогою щітки та дезінфікуючого розчину з мийною властивістю, протирається паперовим рушником та розміщується на чистій серветці.

Дезінфекція суміщена з передстерилізаційним очищенням:   Якщо інструмент не забруднений ексудатом, дозволяється дезінфекція поєднана з передстерилізаційним очищенням (Наказ № 552 МОЗУ від 11.08.2014 року, розділ ІІ, пункт 5, підпункт 1: «Передстерилізаційне очищення здійснюється після дезінфекції як окремий процес або в поєднанні з дезінфекцією у разі відсутності забруднення біологічними рідинами та кров’ю за наявності у мийному засобі дезінфекційних властивостей»).

Косметичний інструмент повністю занурюється у дезінфекційний засіб БіоЛонг  у      боксі 1 для дезінфекції так, щоб його покривав шар дезінфектанту товщиною не менше одного сантиметру. Інструмент, який має порожнини або замкові елементи, занурюється у відкритому стані. Експозиція 5 хвилин. Кожний виріб очищується за допомогою щітки та дезінфікуючого розчину з мийною властивістю, протирається паперовим рушником та розміщується на чистій серветці.

Стерилізація:                                                                                                                                   Продезінфікований та очищений інструмент занурюється у засіб для стерилізації у боксі 3 для стерилізації так, щоб його покривав шар засобу товщиною не менше 1 сантиметру. Експозиція 15 хвилин. По закінченню стерилізації кожен виріб виймається стерильним пінцетом, протирається стерильною серветкою та розміщується на іншій стерильній серветці до повного висихання.

Зберігання:                                                                                                                                          Після висихання стерильний інструмент стерильним пінцетом розміщується у кишеньковому відділі Чохла для зберігання стерильного манікюрного приладдя. Чохол згортається та закривається у Папку-конверт з поліетилену. На спеціальному стікері робиться запис: число . місяць . рік  стерилізації інструменту. Термін зберігання стерильності стерильного косметичного інструменту 365 днів.

Примітки:

1.Термін дезінфекції інструменту засобами:

• «БіоЛонг» для дезінфекції інструментів»  –  5 хвилин;

 •  «Спірітус» –  1 хвилина.

2. Засоби БіоЛонг та Спірітус можуть використовуватись багаторазово до помутніння розчину, але не більше 7 днів за умови зберігання робочого дезінфікуючого та стерилізуючого розчинів у боксах, закритих кришками.

3. Іржавіння косметичного інструменту у процесі хімічного методу дезінфекції або стерилізації можливе у випадках:


• Інструмент виготовлений із неякісного металу.


• Застосовані засоби для дезінфекції та стерилізації  мають рН = ˂ 6  або  ˃ 8.


• Інструмент зберігається з порушенням правил зберігання.


4 Висока ріжуча якість інструменту залежить від кількості вмісту у сплаві його  металу вуглецю (С), гартуванню сталі та якісної заточки. За умови нагріву інструменту вище 60°С ріжуча кромка зменшує ріжучу якість. При температурі вище  150°С відбувається відпускання сталі, зменшення вмісту вуглецю. За умов декількох нагрівань інструмент може втратити ріжучі властивості.